Negocis a Ais de Provença

Indústries

Distribució comercial per indústria
 Compres: 17,6 %
 Serveis professionals: 16,5 %
 Mèdic: 12,4 %
 Serveis per a la Llar: 8,2 %
 Restaurants: 8 %
 indústria: 5,5 %
 Altres: 31,8 %
Descripció de la IndústriaNombre d'establimentsEdat mitjana de negociNota mitjana de GoogleEmpreses per cada 1.000 residents
Taller de cotxes19131,3 anys3.81,3
Perruqueries2354.31,6
Salons de bellesa2934.32,0
Administració pública2042.81,4
Educació superior (instituts i universitats)1253.50,9
Companyies de Crèdit2353.41,6
Botigues de queviures i supermercats2274.01,6
Forns1324.10,9
Altres construccions1363.90,9
Constructors Generals2034.01,4
Immobiliària4613.73,2
Un altre tipus d'allotjament1863.91,3
Dentistes1614.01,1
Els psiquiatres i psicoterapeutes1573.91,1
Medicina Alternativa1554.81,1
Salut i medicina1.0403.87,2
Advocats legals3674.32,6
Gestió empresarial23920,5 anys4.01,7
Notaris2024.11,4
Serveis de construcció tècnica15830,8 anys4.21,1
Bars, pubs i tavernes2714.01,9
Restaurants francesos1593.91,1
Botigues d'electrònica2073.81,4
Botigues de roba36818,1 anys4.02,6
Ferreteria1294.00,9
Roba home13419,4 anys4.00,9
Àrea de Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava186,1 km²
Població143.886
Població masculina67.146 (46,7 %)
Població femenina76.739 (53,3 %)
Canvi de població del 1975 al 2015 +20,1 %
Canvi de població del 2000 al 2015 +6 %
Edat mitjana37,5
Edat mitjana homes35,7
Dona d'edat mitjana39,1
BarrisCardeurs, Centre Ville, Grand Sud, La Torse, Mazarin, Tanneurs
Hora localdiumenge 21:47
Zona horàriaHora d’estiu del Centre d’Europa
temps24.2°C cel clar
Lat. i lon.43.5283° / 5.44973°
Codis Postals1308013085 CEDEX 213088 CEDEX 213089 CEDEX 213090Més

Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava - Mapa

Població de Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava

De l'any 1975 al 2015
Dades1975199020002015
Població119.788130.485135.758143.886
Densitat de població643,7 / km²701,2 / km²729,6 / km²773,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Canvi de població del 2000 al 2015 a Ais de Provença

Increment del 6 % de l'any 2000 al 2015
UbicacióCanvis des de l'any 1975Canvis des de l'any 1990Canvis des de l'any 2000
Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava+20,1 %+10,3 %+6 %
Boques del Roine+26,9 %+14,7 %+8,7 %
França+22,7 %+13,8 %+8,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Mitjana d'edat de Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava

Mitjana d'edat: 37,5 anys
UbicacióEdat mitjanaEdat mitjana (dona)Edat mitjana (masculí)
Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava37,5 anys39,1 anys35,7 anys
Boques del Roine40 anys41,5 anys38,4 anys
França39,6 anys41 anys38,1 anys
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Arbre de població per a Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava

Població per edats i gènere
EdatHomeDonaTotal
Menors de 5 anys3.2233.1876.411
5-93.1193.2116.330
10-143.5163.4226.938
15-195.1335.52910.662
20-247.5369.31416.850
25-296.0315.68211.714
30-344.4074.3048.711
35-394.5494.5289.077
40-444.3744.4658.839
45-494.1594.7948.954
50-544.0294.4308.460
55-593.9324.7448.677
60-643.4704.3327.802
65-692.7173.4316.149
70-742.4013.1195.521
75-791.9263.0524.978
80-841.5402.5944.134
85 Plus1.0852.6023.687
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Densitat de població de Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava

Densitat de població: 773,2 / km²
UbicacióPoblacióàreaDensitat de població
Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava143.886186,1 km²773,2 / km²
Boques del Roine2,0 milions5.244,5 km²380,6 / km²
França65,9 milions638.022,5 km²103,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava Dades de població històrica i prevista

Població estimada de l'any 700 al 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Enllaç] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Barris

Distribució d'empreses per barri a Ais de Provença
 Tanneurs: 23,2 %
 Mazarin: 20,7 %
 Cardeurs: 18,8 %
 Centre Ville: 6 %
 Grand Sud: 5,7 %
 Altres: 25,6 %

Codis d'àrea

Percentatge de codis d'àrea que utilitzen les empreses a Ais de Provença
 Prefix d'Àrea 4: 77,6 %
 Prefix d'Àrea 6: 14,4 %
 Prefix d'Àrea 9: 6 %
 Altres: 2,1 %

Distribuició d'empresa per preu per a Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava

 barat: 36,1 %
 moderat: 29,8 %
 car: 19,5 %
 Molt Car: 14,5 %

Índex de desenvolupament humà (HDI)

Índex compost estadístic de l'esperança de vida, l'educació i la renda per càpita.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emissions de CO2 a Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava

Emissions de diòxid de carboni (CO2) per càpita en tones a l'any
UbicacióEmissions de CO2Emissions de CO2 per càpitaIntensitat d'emissions de CO2
Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava1.124.290 t7,81 t6.041 t/km²
Boques del Roine15.457.013 t7,74 t2.947 t/km²
França485.797.691 t7,38 t761,4 t/km²
Sources: [Enllaç] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emissions de CO2 a Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava

Emissions de CO2 l'any 2013 (tones/any)1.124.290 t
Emissions de CO2 l'any 2013 (tones/any) per capita7,81 t
Intensitat d'emissions de CO2 l'any 2013 (tones/km²/any)6.041 t/km²

Riscos naturals

Risc sobre 10
InundacióAlt (7)
TerratrèmolMitjana (4)
* El risc, sobretot pel que fa a inundacions o esllavissades de terra, pot no ser de tota la zona.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Flood Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4668B3D.

Terratrèmols propers recents

Magnitud 3.0 i superior
DataHoraMagnitudDistànciaProfunditatUbicacióEnllaç
22/8/0322:043,114,3 km5.000 mnear the south coast of Franceusgs.gov
5/4/0317:283,175,3 km3.000 mnear the south coast of Franceusgs.gov
4/11/9822:463,19,8 km1.000 mnear the south coast of Franceusgs.gov
2/11/989:323,157,6 km2.000 mnear the south coast of Franceusgs.gov
30/10/980:423,612,1 km1.000 mnear the south coast of Franceusgs.gov
10/9/9821:263,418,9 km1.000 mnear the south coast of Franceusgs.gov
18/8/982:563,260 km2.000 mnear the south coast of Franceusgs.gov
27/5/9815:183,314,3 km1.000 mnear the south coast of Franceusgs.gov
6/5/985:023,284,8 km10.000 mFranceusgs.gov
9/2/986:163,263,7 km4.000 mnear the south coast of Franceusgs.gov

Troba els terratrèmols històrics registrats a Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava

Data més antiga  Última data 
 Magnitud 3.0 i superior   Magnitud 4.0 i superior   Magnitud 5.0 i superior 

Ais de Provença, Provença – Alps – Costa Blava

Ais de Provença (Ais de Provença [ˈajs de pʀuˈvɛⁿsɔ] en occità i Aix-en-Provence oficialment en francès) és una ciutat d'Occitània. Administrativament és una comuna francesa situada al departament de les Boques del Roine, a la regió de Provença-Alps-Costa Blav..  ︎  Pàgina de la viquipèdia per a Ais de Provença

Codis Postals

Percentatge d'empreses per a Codis Postals a Ais de Provença
 Codi Postal 13100: 58,7 %
 Codi Postal 13090: 21,6 %
 Codi Postal 13290: 10,7 %
 Altres: 8,9 %

Sobre les nostres dades

Les dades d'aquesta pàgina es calculen amb diverses eines i recursos disponibles al públic. Es proporciona sense garantia i pot contenir inexactituds. Utilitzeu el vostre propi risc. Consulteu aquí per obtenir més informació.