Negocis a Grenoble

Indústries

Distribució comercial per indústria
 Compres: 17,7 %
 Serveis professionals: 15,5 %
 Mèdic: 13 %
 Restaurants: 11,1 %
 Serveis per a la Llar: 6,7 %
 Menjar: 5,2 %
 Altres: 30,8 %
Descripció de la IndústriaNombre d'establimentsEdat mitjana de negociNota mitjana de GoogleEmpreses per cada 1.000 residents
Perruqueries25917,9 anys4.31,7
Salons de bellesa29517,9 anys4.21,9
Administració pública1442.40,9
Bancs1272.60,8
Companyies de Crèdit23632,5 anys3.51,5
Botigues de queviures i supermercats2204.11,4
Forns1373.80,9
Constructors Generals1354.00,9
Immobiliària3343.22,2
Altres grups d'empreses1664.41,1
Dentistes1473.61,0
Els psiquiatres i psicoterapeutes2033.41,3
Medicina Alternativa1504.71,0
Salut i medicina1.1203.77,3
Advocats legals2974.11,9
Arquitectes1294.20,8
Disseny especialitzat1374.60,9
Gestió empresarial22221,8 anys3.71,5
Notaris1873.81,2
Bars, pubs i tavernes43417 anys4.22,8
Cafès1294.30,8
Pizza1314.10,9
Restaurants francesos1564.21,0
Restaurants italians1134.10,7
Botigues d'electrònica19828,3 anys3.81,3
Botigues de roba3483.82,3
Farmàcies i drogueries1434.00,9
Roba dona1323.90,9
Roba home1323.90,9
Àrea de Grenoble, Roine-Alps18,4 km²
Població153.067
Població masculina74.211 (48,5 %)
Població femenina78.856 (51,5 %)
Canvi de població del 1975 al 2015 +2,3 %
Canvi de població del 2000 al 2015 -0,2 %
Edat mitjana32,7
Edat mitjana homes31
Dona d'edat mitjana34,3
Prefixos d'Àrea4
BarrisAigle, Bastille, Berriat, Créqui - Victor Hugo, Drac - Ampère, Europole, Foch, Grand'place - Alpexpo, Hoche, Jean Jaurès, Notre-Dame, Préfecture, Saint-Laurent - Lavalette
Hora localdivendres 10:05
Zona horàriaHora d’estiu del Centre d’Europa
temps15.0°C pluja lleugera
Lat. i lon.45.16667° / 5.71667°
Codis Postals3800038001 CEDEX 138002 CEDEX 138003 CEDEX 138004 CEDEX 1Més

Grenoble, Roine-Alps - Mapa

Població de Grenoble, Roine-Alps

De l'any 1975 al 2015
Dades1975199020002015
Població149.591153.434153.372153.067
Densitat de població8.112 / km²8.320 / km²8.317 / km²8.300 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Canvi de població del 2000 al 2015 a Grenoble

Reducció d'un 0,2 % de l'any 2000 al 2015
UbicacióCanvis des de l'any 1975Canvis des de l'any 1990Canvis des de l'any 2000
Grenoble, Roine-Alps+2,3 %-0,2 %-0,2 %
Isèra+34,1 %+20,3 %+12,6 %
França+22,7 %+13,8 %+8,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Mitjana d'edat de Grenoble, Roine-Alps

Mitjana d'edat: 32,7 anys
UbicacióEdat mitjanaEdat mitjana (dona)Edat mitjana (masculí)
Grenoble, Roine-Alps32,7 anys34,3 anys31 anys
Isèra38,2 anys39,4 anys36,9 anys
França39,6 anys41 anys38,1 anys
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Arbre de població per a Grenoble, Roine-Alps

Població per edats i gènere
EdatHomeDonaTotal
Menors de 5 anys4.5784.2248.802
5-93.4553.3286.784
10-143.2512.9746.226
15-195.3675.69611.063
20-2411.02410.94021.965
25-298.2147.53315.748
30-346.3195.46811.787
35-395.0204.5439.564
40-443.9724.0237.995
45-493.7494.1097.859
50-543.5313.9857.517
55-593.3974.2087.606
60-643.0573.4186.476
65-692.5173.0305.548
70-742.1662.7834.949
75-791.9773.1205.097
80-841.5112.7164.228
85 Plus1.1052.7573.863
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Densitat de població de Grenoble, Roine-Alps

Densitat de població: 8.300 / km²
UbicacióPoblacióàreaDensitat de població
Grenoble, Roine-Alps153.06718,4 km²8.300 / km²
Isèra1,3 milions7.878,2 km²159,0 / km²
França65,9 milions638.022,5 km²103,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Població històrica de Grenoble, Roine-Alps

Població estimada de l'any 1200 al 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Enllaç] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Barris

Distribució d'empreses per barri a Grenoble
 Berriat: 13,8 %
 Créqui - Victor Hugo: 10,5 %
 Préfecture: 9,3 %
 Europole: 9,3 %
 Jean Jaurès: 8,4 %
 Grand'place - Alpexpo: 6,8 %
 Saint-Laurent - Lavalette: 6 %
 Notre-Dame: 5,6 %
 Foch: 5,1 %
 Altres: 25,3 %

Codis d'àrea

Percentatge de codis d'àrea que utilitzen les empreses a Grenoble
 Prefix d'Àrea 4: 78,4 %
 Prefix d'Àrea 6: 12,1 %
 Prefix d'Àrea 9: 7,3 %
 Altres: 2,2 %

Distribuició d'empresa per preu per a Grenoble, Roine-Alps

 moderat: 37 %
 barat: 33,8 %
 car: 19,7 %
 Molt Car: 9,5 %

Índex de desenvolupament humà (HDI)

Índex compost estadístic de l'esperança de vida, l'educació i la renda per càpita.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emissions de CO2 a Grenoble, Roine-Alps

Emissions de diòxid de carboni (CO2) per càpita en tones a l'any
UbicacióEmissions de CO2Emissions de CO2 per càpitaIntensitat d'emissions de CO2
Grenoble, Roine-Alps1.206.572 t7,88 t65.432 t/km²
Isèra9.902.156 t7,91 t1.256 t/km²
França485.797.691 t7,38 t761,4 t/km²
Sources: [Enllaç] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emissions de CO2 a Grenoble, Roine-Alps

Emissions de CO2 l'any 2013 (tones/any)1.206.572 t
Emissions de CO2 l'any 2013 (tones/any) per capita7,88 t
Intensitat d'emissions de CO2 l'any 2013 (tones/km²/any)65.432 t/km²

Riscos naturals

Risc sobre 10
InundacióAlt (10)
TerratrèmolMitjana (4)
* El risc, sobretot pel que fa a inundacions o esllavissades de terra, pot no ser de tota la zona.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Flood Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4668B3D.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.

Terratrèmols propers recents

Magnitud 3.0 i superior
DataHoraMagnitudDistànciaProfunditatUbicacióEnllaç
17/11/174:103,259,2 km5.000 m10km SSE of Aiton, Franceusgs.gov
6/4/1313:493,486,9 km2.000 m1km SSW of Poisy, Franceusgs.gov
30/6/104:534,365,3 km2.000 mFranceusgs.gov
4/10/0723:053,766,6 km2.000 mFranceusgs.gov
9/7/0715:243,142,6 km3.000 mFranceusgs.gov
11/1/062:324,187,5 km5.000 mFranceusgs.gov
1/10/0516:193,514,1 km8.000 mFranceusgs.gov
28/2/0414:593,743,7 km10.000 mFranceusgs.gov
28/1/0414:203,141,4 km5.000 mFranceusgs.gov
28/1/0412:093,836,3 km3.000 mFranceusgs.gov

Troba els terratrèmols històrics registrats a Grenoble, Roine-Alps

Data més antiga  Última data 
 Magnitud 3.0 i superior   Magnitud 4.0 i superior   Magnitud 5.0 i superior 

Grenoble, Roine-Alps

Grenoble (en arpità: Grenoblo, en occità: Grenòble, en algunes fonts medievals: Grasanòbol, nom oficial en francès: Grenoble) és una ciutat de la República Francesa, situada al departament d'Isèra, a la regió de Roine-Alps. Fou la capital de l'antiga província..  ︎  Pàgina de la viquipèdia per a Grenoble

Codis Postals

Percentatge d'empreses per a Codis Postals a Grenoble
 Codi Postal 38000: 73,7 %
 Codi Postal 38100: 25,4 %
 Altres: 0,9 %

Sobre les nostres dades

Les dades d'aquesta pàgina es calculen amb diverses eines i recursos disponibles al públic. Es proporciona sense garantia i pot contenir inexactituds. Utilitzeu el vostre propi risc. Consulteu aquí per obtenir més informació.